DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Curier Inter AS, Transportul bicicletei Buc - Paris si retur

gibonu
post 7 Jul 2024, 23:54
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.046
Joined: 29 May 06




Hai noroc la toata lumea.

Am avut o colaborare foarte placuta cu curierul Inter As din Ploiesti: http://www.interas-tcs.ro/

Oamenii de aici sunt super profesionisti, au livrat tot ce au promis, poate ajuta si pe altii informatiile de mai jos.

Luna trecuta, impreuna cu doamna am facut o tura cu bicicletele in Franta [Alsacia]. Noi am plecat cu avionu la Paris si retur [Tarom] impreuna cu bagajele iar bicicletele le-am trimis prin curier acasa la un bun prieten [roman] care sta undeva in sudul Parisului si impreuna cu care am facut tura din Alsacia [de la aeroportul Charles de Gaulle pana in Alsacia si retur am fost cu masina prietenului nostru, cu bicicletele pe masina].

Bicicletele le-am ambalat in cutii de carton [luate gratis de la Mos Ion Roata], adica acele cutii in care bicicletele vin de la fabrica la magazin. Ambalarea este foarte simpla, doar am scos roata fata, pedalele si ghidonul din capatul pipei, apoi l-am legat cu doi soricei [coliere elastice] de cadru. Plus niste cartoane si buteti in interior, intre biciclete si peretele cutiei.

Bicicletele in cutie.

01.jpg ( Size: 363.02k ) Number of downloads: 64


Si cutiile pregatite pentru preluarea de catre curier. Se observa intarirea cu duct-tape a manerelor de prinderea a cutiei [intarirea a fost si pe interior, dar nu se vede in poza], plus niste sfori in jurul cutiilor.

02.jpg ( Size: 475.19k ) Number of downloads: 68


Predarea bicicletelor s-a facut pe strada Ghica Tei [undeva in zona Circului] din Bucuresti. Duba curierului

03.jpg ( Size: 472.2k ) Number of downloads: 70


si interiorul [se observa inclusiv rame de termopan].

04.jpg ( Size: 406.18k ) Number of downloads: 73


Soferul a fost un domn mai in varsta, super de treaba. Oarecum m-am scuzat pentru dimensiunile mari ale cutiilor, insa omu' mi-a spus sa stau linisit, ca pe langa rame de termopan a transportul si scutere.

Cele doua biciclete, cu tot cu cutiile de carton au cantari 41 kg [are curierul cantar in duba].
Pretul tranportului celor doua biciclete a fost 97 Euro [2 Euro / kg, adica 82 Euro + 15 Euro livrarea la adresa indicata din sudul Parisului]. Cei 15 Euro au fost pentru ambele cutii, nu doar pentru una.
La predare se completeaza un formular simplu, cu adresele si nr de telefon pentru expeditor si destinatar, plus descrierea coletelor, in cazul meu "2 biciclete".

Curierul a preluat bicicletele intr-o zi de luni, la ora 12:30 si mi-a spus "in principiu, joi este ziua de livrare, insa incerc sa le livrez miecuri seara". Iar miercuri seara prietenul meu mi-a confirmat ca bicicletele erau la el acasa.

Pentru returul de la Paris, curierul a spus ca va preluat bicicletele intr-o zi de vineri in jurul pranzului si chiar atunci le-a preluat. Dupa ce l-a sunat in prealabil pe prietenul meu cu vreo 30 de minute inainte, ca sa ii confime ca este acasa [prietenul meu are cateva zile pe saptamana in care lucreaza de acasa].

La preluarea de la Paris [eu eram deja in RO], oarecum m-am scuzat la curier ca preluarea este putin dificila pentru ca nu prea avea unde sa parcheze. Insa raspunsul omului fost ceva de genul ''Parcarea este probelema noastra, nu a dvs. Si stati linistit, in toata zona Parisului este un cosmar parcarea, noi suntem obisnutit sa ne descurcam".

Vineri au fost preluate bicicletele de la Paris [tot 97 Euro] iar miercuri dimineata, la ora 06:30 mi-au fost livrate acasa, fara niciun cost suplimentar [e adevarat, stau si relativ aproape de strada Ghica Tei].

Curierul mi-a promis ca ma suna marti seara si marti seara m-a sunat. Mi-a spus ca ora de livrare este 06:30 si ca ma va suna cu 15 minute inainte. Am fost sunat la ora 06:15 iar la ora 06:30 duba era in fata blocului. Plus ca curierul a insistat sa ma ajute sa car bicletele din strada pana la usa blocului.

Inca nu le-am remonatat, insa pare ca au ajuns in stare buna.

05.jpg ( Size: 440.07k ) Number of downloads: 71


Asadar, cum am spus si la inceput, colaborarea a fost foarte placuta cu curierul Inter As, mult peste asteptarile mele. Si chiar ma bucur sa vad ca exista profesionisti in domeniul asta.

Revenind la pret, totalul [Bucuresti - Paris si retur] cu curierul a fost [rotund] 200 Euro. Comparativ cu 400 Euro la Tarom [100 Euro / bicicleta / segment de zbor]. Insa, pe langa pretul la jumatate prin curier, este avantajul ca nu te mai cari cu bicicleta prin doua aerorturi si ca scapi de drumul [cu tot cu bicicleta] spre / dinspre aeroport.

Nu stiu in ce masura este posibila livrarea bicicletei la hotel, pensiune, camping din zona Parisului, asta trebuie vorbit in prelabil si cazare [in cazul in care nu cunoasteti pe nimeni la Paris].
Bagajele noastre [genti laterale, cort, saltele, saci de dormit, etc] nu le-am trimis cu curierul pentru ca aveam 23 kg de bagaje la Tarom [cand am luat biletele, in ianuarie 2024, nu exista pe site-ul Tarom optiunea fara bagaj de cala].

Daca are cineva vreo intrebare, cu cea mai mare placere.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buzasparta
post 8 Jul 2024, 18:30
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.239
Joined: 25 August 07
From: Judetul Romanica




Am vazut ca se poarta sa se trimita bagajul inainte in concediu ca e mai ieftin decat la cala.


--------------------
renault megane sedan 1.6 110cp 2007 expression - GL06cxx
President Ronald +CRT Superstar ML 145
233 SP 94
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 8 Jul 2024, 20:04
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.611
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




foarte tare ideea.


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 8 Jul 2024, 22:55
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.046
Joined: 29 May 06




@buzasparta
Chiar da.

Zilele trecute am facut o simulare la Tarom pentru Paris si a rezultat o diferenta de peste 50 de Euro intre biletul fara bagaj de cala si cel cu bagaj de cala. Plus avantajul ca iti livreaza curierul bagajul direct la o adresa indicata, fara sa mai fie nevoie sa te cari cu bagajul prin aeroport, tren, autobuz, etc

@sorin1983
Mersi. Insa ideea a fost a prietenului meu [roman] de la Paris, nu a mea.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 9 Jul 2024, 07:12
Post #5


fan Dacia


Group: Members
Posts: 20.482
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Un amic si-a expediat cu duba un scuter (de vreo 200kg) tot in Ille de france.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th September 2024 - 21:07
Forum Renault