DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages « < 8 9 10 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> BRITAIN GP, Detalii despre circuit

bucatzel
post 10 Jul 2024, 15:47
Post #271


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.293
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Mhh... m-am uitat pe pnctaje... sincer, cumulat pe ultimii 4 ani, diferentele intre ei au fost insignifiante... Ignoram 2020, ca aia n-a fost masina, ce-au avut pe mana

2021
Sainz > Leclerc
2022
Sainz < Leclerc
2023
Leclerc ~= Sainz
2024
Leclerc ~= Sainz


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 11 Jul 2024, 09:19
Post #272


Membru


Group: Members
Posts: 4.448
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Ce-ai vazut tu e ce zic si eu. in 2022, cand au avut masina cat de cat competitiva, Leclerc a fost cel care s-a batut (uneori, nu in fiecare cursa) si chiar l-a batut uneori pe Max. Sainz n-a reusit asta decat ca exceptie. Apropo, in 2021 Sainz a avut 5 puncte peste Leclerc, e aceeasi egalitate aproximativa din 2023(leclerc 6 in plus) si 2024 (Leclerc 4 in plus, desi Sainz a ratat o cursa in care inlocuitorul lui a luat fix 6 puncte).

Nu cred se vede de pe luna ca Leclerc ar fi mai bun, dar nici daca il pastrau pe Sainz nu era super clar de ce.


--------------------
Ford/ BMW Mondeo/ 650GS 2018/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 11 Jul 2024, 11:29
Post #273


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.428
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Se pare....repet....se pare, ca daca Ferrari ar avea o masina cu care sa se bata la titlu, sansele mai mari sa obtina ceva....ca-i titlu sau doar clasare sus in puncte la clasamentul general, Leclerc ar avea sanse mai mari decat Sainz sa obtina asta.

Probabil asta a fost gandirea pentru care l-au sacrificat, extrem de urat daca ma intrebati pe mine, pe Sainz in favoarea banilor....ca de fapt cam asta cred ca a fost mare miza a venirii lui Hamilton.

Evident si imagine dar financiar Ferrari a castigat din aducerea lui Hamilton, Hamilton a castigat din venirea la Ferrari, deci la momentul ala a fost win-win.

Insa ca si parere personala, daca lasam argumentele materiale si de imagine un pic la o parte, mie mi-ar fi placut mai mult cuplul de piloti Leclerc - Sainz decat Leclerc - Hamilton. Si daca Mercedes continua sa imbunatateasca masina, care e clar pe un trend ascendent, s-ar putea si Hamilton sa aibe niste regrete...

Pentru ca daca e sa fac un pariu, pentru 2025 doar, mai mult as paria pe Mercedes ca ar veni o cu masina mai buna (overall), decat as paria pe Ferrari. Istora recenta arata ca Ferrari vine cu masina buna la inceput, dupa care cumva reusesc sa dea fail cu ugradeurile, in timp ce Mercedes pleaca ma slab dar se regrupeaza mai bine pe parcurs. Si la strategie cam la fel, mai mult pariez pe Mercedes decat pe Ferrari.

Din 2026 se schimba multe si nu stim inca ce si cum, dar 2025 dpdv reglemetari e fix la fel ca 2024. Cred ca vom vedea variatiuni pe aceeasi tema, doar o evolutie la masini, nu mai baga nimeni R&D in ceva complet nou, doar pentru un an.

Iar zvonul cu Alpine, care din 2026 studiaza ideea sa cumpere motoare Mercedes....mi se pare superb. Tu, echipa de uzina, care ai produs de-a lungul timpului motoare fantastice, cu care ani de-a randul s-au castigat campionate....cu Williams-Renault, cu Benneton, cu Renault F1 Team, cu Red Bull.....nici nu stiu daca cuvintele "jenant" si "penibil" sunt suficiente. Mai bine plm, ii vinzi lui Andretii si gata, scapi naibii de "chin". ph34r.gif

This post has been edited by vallixx: 11 Jul 2024, 11:46


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
10 Pages « < 8 9 10
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 22nd September 2024 - 21:19
Forum Renault