DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

188 Pages « < 183 184 185 186 187 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Pro sau contra sancțiunilor împotriva Rusiei, o serie de state profită și nu respectă sancțiunile

yhattori
post 21 Jun 2024, 11:26
Post #5521


*


Group: Members
Posts: 520
Joined: 18 August 09




QUOTE(einstein1984 @ 21 Jun 2024, 11:22)
Armele alea trebuie manuite de oameni....
*



Polonezii si finlandezii, n-auzi ca in trei zile-s la Moscova?

Da' nu vor, crucea mamii lor de rusofili.

This post has been edited by yhattori: 21 Jun 2024, 11:26


--------------------
* * *
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 21 Jun 2024, 11:38
Post #5522


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 8.007
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




de drone nu ati auzit?

numai in dragonul rosu cred ca sunt 1 milion

This post has been edited by wolfin: 21 Jun 2024, 11:39


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 21 Jun 2024, 11:39
Post #5523


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.794
Joined: 11 February 04




La razboi se moare :
Din cate am gasit, fro 300.000 de morti rusi si fro 70.000 la ukr.
Adica, un oras mai mare decat ~Cluj , la rusi si un Targu Jiu sau Targoviste la ukr.
Cum nimeni normal la cap nu vrea sa moara, de-aia nu se grabeste nimeni sa se bage la violul ala colectiv;
In plus, nici una din tarile de pe granita cu Rusia-UKR-Belarus, aici numind Polonia, Tarile Baltice, Romania, Moldova, nu au amintiri placute de la gang-bang-ul rusesc; adica ar sta pe aparare, nu pe atac;


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 21 Jun 2024, 11:41
Post #5524


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 8.007
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




am atacat si noi o data in istorie..si tocmai pe rusi ne am gasit. si acum mergem cracanati..si nu putem sta pe scaun drepti.

eu nu inteleg de ce dam banii pe rachete..nave..alte minuni cand ar trebui sa cumparam vaselina

This post has been edited by wolfin: 21 Jun 2024, 11:42


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 21 Jun 2024, 11:54
Post #5525


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.794
Joined: 11 February 04




mbre, nu ca as crede ca suntem noi niste razboinici, dar am mai sarit la bataie;
In WW2, cand ne-au facut rotisor Axa pe o parte si rusii pe cealanta;
ROmano-Ungar
RAzboaiele Balcanice
In WW1, noi ne-am bagat in seama si ne-au dat-o Puterile Centrale, de ne-au julit;
In 1877 la endependenta
Dar, de obicei plecam la razboi in cucu' gol, arme mumu, echipamente cucu, stiinta de lupta asisderea si ne executau inamicii ca pe gaini;


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yhattori
post 21 Jun 2024, 12:06
Post #5526


*


Group: Members
Posts: 520
Joined: 18 August 09




QUOTE(dizzy @ 21 Jun 2024, 11:39)
La razboi se moare :
Din cate am gasit, fro 300.000 de morti rusi si fro 70.000 la ukr.


Asa-i, am vazut cu totii pe zbirii comisariatelor militare rusesti cum vineaza barbatii pe strada si-i urca cu forta in dube sa-i trimita sa moara pe front cu o minima instructie, sau chiar fara.

Am citit si un articol in care se spunea ca virsta medie a soldatului rus a trecut de 45 de ani, dar fiind un articol scris de niste proucrainieni notorii probabil era manipulare.

QUOTE
Cum nimeni normal la cap nu vrea sa moara, de-aia nu se grabeste nimeni sa se bage la violul ala colectiv;
In plus, nici una din tarile de pe granita cu Rusia-UKR-Belarus, aici numind Polonia, Tarile Baltice, Romania, Moldova, nu au amintiri placute de la gang-bang-ul rusesc; adica ar sta pe aparare, nu pe atac;
*




Cea mai buna aparare e atacul, n-a explicat Iosif Vissarionivici suficient de clar?

Cum putem sta nepasatori si privi cum mor ucrainieni in "violul ala colectiv" dupa atita Slava Ukraini si Putin Huilo?

Noroc cu Macron si mai citiva cu singe-n instalatie ca altfel asteptam pina la pastele cailor dupa Rusia sa escaladeze razboiul asta.

Nici n-aveau cu ce, de altfel.

This post has been edited by yhattori: 21 Jun 2024, 12:08


--------------------
* * *
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 21 Jun 2024, 12:52
Post #5527


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.129
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




nenea hatory cred ca soldierii rusi se lupta cel mai mult sa fie treji. Adica nu beti
Cu asa armata sigur victoria e garantata. In 3 zile
https://www.youtube.com/watch?v=7XjSw2WQljc


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cosstel
post 21 Jun 2024, 12:57
Post #5528


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 4 November 05




QUOTE
Nunțile din Ucraina se desfășoară cu jumătate din locurile invitaților neocupate, în timp ce echipele de mobilizare  scot oamenii din autobuze și din gări și îi duc direct la centrele de înrolare. Pentru cei care evită recrutarea, transportul public este acum ceva interzis. La fel și restaurantele, supermarketurile și excursiile de weekend în parc pentru a juca fotbal.

si sursa


--------------------
VW Caddy Furgon 2006 - B03???
I'm a simple man, I see boobs, I press LIKE!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yhattori
post 21 Jun 2024, 13:16
Post #5529


*


Group: Members
Posts: 520
Joined: 18 August 09




QUOTE(axabrt @ 21 Jun 2024, 12:52)
nenea hatory cred ca soldierii rusi se lupta cel mai mult sa fie treji. Adica nu beti
Cu asa armata sigur victoria e garantata. In 3 zile
https://www.youtube.com/watch?v=7XjSw2WQljc
*



Absolut! Si, si.

In plus, fura masinile de spalat pentru cipuri, au ramas fara rachete iar ce mai reusesc sa trimita e doborit de Patriot-urile ucrainiene, munitie primesc din Coreea de Nord si e proasta, nu explodeaza, podul peste strimtoarea Kerci a fost inchis, toti ofiterii armatei ruse au fost lichidati si se apropie de un milion de morti. Sanctiunile functioneaza, economia implodeaza, rubla colapseaza si Putin e vinat de TPI ca orice alt dictator, criminal de razboi si organizator de genocid.

Stiam deja de toate astea din aprilie 2022, nu imi spui nimic nou:

https://hotnews.ro/fortele-ruse-vor-colapsa...um-rusii-131570



--------------------
* * *
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 21 Jun 2024, 13:30
Post #5530


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.794
Joined: 11 February 04




Ataci, ataci, dacă ai cu ce sa ataci.
Stalin a fost ticălos, nu prost. Cantitatea e o calitate în sine.
Din bruma de teorie militara de o stiu, un apărător bine băgat în poziții de apărare are un mare avantaj asupra atacantului.
La atac ai nevoie de superioritate minim 3 : 1 în condiții de echipamente si instruire similare.
NU zic ca rusii sunt prosti, doar ca 3:1 s- ar putea sa nu le ajungă.
La ce or folosi microcontrolerele din mașinile de spălat, ei or ști. Microcontrolele alea sunt prea tampitele pt arme deștepte. Cred ca le fura și le duc acasă. Pana acu câțiva ani, mașinile de spălat aveau încă programatoare mecanice. Cred ca peste o treime încă mai merg, ca erau bine construite.
De la a sta cu mâinile sub cur, pana la " Treceți batalioane romane, Carpații! " mai sunt 50 de umbre. Pana acum nici o alta țară nu a trimis oficial trupe în ukr. Nici fr UK usa ro pl .
As zice ca dacă mâine ar fi armata rusa la Ungheni sau Giurgiulesti, trei sferturi din eroii aia de mucava de pe la noi ar rupe granița către vest.

This post has been edited by dizzy: 21 Jun 2024, 13:45


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yhattori
post 21 Jun 2024, 13:48
Post #5531


*


Group: Members
Posts: 520
Joined: 18 August 09




QUOTE(dizzy @ 21 Jun 2024, 13:30)
Microcontrolele alea sunt prea tampitele pt arme deștepte.
*



QUOTE
The AP-101, being the top-of-the-line of the System/4 Pi range, shares its general architecture with the System/360 mainframes.[18] It has 16 32-bit registers, and uses a microprogram to define an instruction set of 154 instructions. Originally only 16 bits were available for addressing memory; later this was extended with four bits from the program status word register, allowing a directly addressable memory range of 1M locations. This avionics computer has been used in the U.S. Space Shuttle, the B-52 and B-1B bombers,[18] and other aircraft. It is a repackaged version of the AP-1 used in the F-15 fighter.[19] When it was designed, it was a high-performance pipelined processor with magnetic-core memory. While today its specifications are exceeded by most modern microprocessors, it was considered high-performance for its era as it could process 480,000 instructions per second (0.48 MIPS; compared to the 7,000 instructions per second (0.007 MIPS) of the computer used on Gemini spacecraft


https://en.wikipedia.org/wiki/IBM_System/4_Pi#AP-101

QUOTE
The RL78 family is an accumulator-based register-bank CISC instruction set architecture (ISA).[2] Although it has eight 8-bit registers or four 16-bit register pairs, essentially all arithmetic operations are performed on a single accumulator (the A register or AX register pair). Its basic ISA is succeeded from 78K0R, which has 75 same instructions out of 80. It has a 20-bit (1 megabyte) address space.[3]
[...]
RL78 is suitable for consumer electronics, such as major appliances (including; washing machines, clothes dryers, dishwashers, refrigerators, and air conditioners)


https://en.wikipedia.org/wiki/RL78#Application_examples

Daca americanii se descurca cu (echivalentul din anii '60 al unor) cipuri de masini de spalat pe B-52, B-1, F-15, naveta spatiala si submarinul nuclear din clasa Los Angeles, cred ca si rusii nu au nevoi mai stringente de computatie militara.

This post has been edited by yhattori: 21 Jun 2024, 13:52


--------------------
* * *
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 21 Jun 2024, 13:54
Post #5532


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.794
Joined: 11 February 04




Ca a evoluat tehnologia , e clar. Ca ceva microprocesoare din anii 60 70 sunt depășite astăzi, e evident. F15 , B52 au ceva ani pe cârcă.
O sa studiez mai cu atenție exemplele tale. Multumesc de info.
Daca reusesc rusnacii sa ia niste placi de masina de spalat si sa reprogrameze microcontrolerul ala sa-l faca de drona, atunci au parte de resectul meu dpdv al calacitailor tehnice- tactice-carpeala;

Sunt curios, daca iese Trump, cam cat se duce pe cur din sprijinul US pt Ukr?
ca oranjgutanul nu il are deloc la inima pe Zeli, de pe vremea afacerilor lu' Bidon Junior cu ukrainezii;

This post has been edited by dizzy: 21 Jun 2024, 14:17


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 21 Jun 2024, 14:05
Post #5533


membru


Group: Members
Posts: 4.590
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(wolfin @ 21 Jun 2024, 11:16)
Da chiar..de ce n am dat noi laseru.
*



E casat ARO-ul, și n-au găsit altul.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yhattori
post 21 Jun 2024, 14:20
Post #5534


*


Group: Members
Posts: 520
Joined: 18 August 09




Nu alea erau concluziile de tras.

Algoritmii de control si reglare necesari intr-o arma "inteligenta", fie ea bomba ghidata prin satelit, racheta balistica sau mecanism de stabilizare a tunului de pe tanc, sint atit de simpli incit pot fi implementati si rulati la performanta ceruta de cele mai exigente cerinte pe echivalentul actual al unui termostat inteligent.

In acest context sint ridicole atit povestile cu rusii care fura masini de spalat pentru cipurile din ele cit si cele cu sanctiunile occidentale care priveaza industria de armament ruseasca de tehnologia de calcul "vestica": rusii dispun de TOATA infrastructura autohtona necesara pentru productia de arme "inteligente" inca din anii '70, adica de cind au pus in functie prima linie de litografie CMOS pentru clone de circuite integrate seria 4000/7400.

Iar cum rusul de rind nu are problemele de interfata cu utilizatorul pe care le are vesticul de rind si e fericit si cu un display electromecanic sau cu tuburi Nixie daca tot ce trebuie sa faca e sa citeasca distanta pe un telemetru laser, respectiva infrastructura poate functiona sub bombardament, pe timp de razboi, si poate produce aparate capabile sa functioneze sub bombardament, pe timp de razboi.

Asta-i diferenta esentiala dintre cele doua filozofii: "vesticul" isi inchipuie ca razboiul e un fel de picnic la padure si nascoceste tancuri cu cutii automate si statii radio cu salt in frecventa controlate prin ecrane tactile in timp ce rusul stie (din experienta) ca la razboi se cere simplitate, robustete si fiabilitate, in primul rind. Eficienta si estetica au prioritate mai mica.

This post has been edited by yhattori: 21 Jun 2024, 14:29


--------------------
* * *
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 21 Jun 2024, 14:23
Post #5535


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.129
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




Mai apărătorii rusilor ia zi ne tu ce concluzie tragi de aici

Forțele rusești de apărare aeriană și-au doborât propriul elicopter Ka-29 care vâna drone maritime ucrainene



--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yhattori
post 21 Jun 2024, 14:33
Post #5536


*


Group: Members
Posts: 520
Joined: 18 August 09




QUOTE(axabrt @ 21 Jun 2024, 14:23)
Mai apărătorii rusilor ia zi ne tu ce concluzie tragi de aici

Forțele rusești de apărare aeriană și-au doborât propriul elicopter Ka-29 care vâna drone maritime ucrainene
*



https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_frien..._fire_incidents

Daca lista e prea lunga si-ti obosesc ochii de la atita citit, uite aici un rezumat:

QUOTE
There have been many thousands of friendly fire incidents in recorded military history, accounting for an estimated 2% to 20% of all casualties in battle.[1][2] The examples listed below illustrate their range and diversity, but this does not reflect increasing frequency. The rate of friendly fire, once allowance has been made for the numbers of troops committed to battle, has remained remarkably stable, and unimproved, over the past 200 years.[3]


--------------------
* * *
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 21 Jun 2024, 15:23
Post #5537


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.113
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Bre, până vă combateți voi in wikipedii, vedeți că dau ăștia de pe pro arena in reluare "în slujba poporului", cu Zele în rolul principal. Tipu' e beton, serialul e cel puțin la nivel de "fam. Bundy". Păcat că acum (simultan) joacă și ai lor, 1-0 pentru slovaci.
Ontopic: mooie putin. tongue.gif


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 21 Jun 2024, 15:43
Post #5538


fan Dacia


Group: Members
Posts: 20.155
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(yhattori @ 21 Jun 2024, 14:20)
In acest context sint ridicole atit povestile cu rusii care fura masini de spalat pentru cipurile din ele cit si cele cu sanctiunile occidentale care priveaza industria de armament ruseasca de tehnologia de calcul "vestica": rusii dispun de TOATA infrastructura autohtona necesara pentru productia de arme "inteligente" inca din anii '70, adica de cind au pus in functie prima linie de litografie CMOS pentru clone de circuite integrate seria 4000/7400.

*


Vezi ca le incurci, in dronele rusesti au gasit cipouri din camere foto, masinile de spalat le fura mujicii rusi sa le duca acasa, nu pt arme. Acuma ca ei nu au apa curenta si canalizare acasa (stau in Siberia, permafrost plm) e alta problema.
Apoi cum o rezista termostatul tau inteligent la 10g sau cat vede racheta aia + vibratii nu stiu exact....

This post has been edited by einstein1984: 21 Jun 2024, 15:48


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 21 Jun 2024, 15:49
Post #5539


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.794
Joined: 11 February 04




QUOTE(yhattori @ 21 Jun 2024, 15:20)
Nu alea erau concluziile de tras.

Algoritmii de control si reglare necesari intr-o arma "inteligenta", fie ea bomba ghidata prin satelit, racheta balistica sau mecanism de stabilizare a tunului de pe tanc, sint atit de simpli incit pot fi implementati si rulati la performanta ceruta de cele mai exigente cerinte pe echivalentul actual al unui termostat inteligent.

In acest context sint ridicole atit povestile cu rusii care fura masini de spalat pentru cipurile din ele cit si cele cu sanctiunile occidentale care priveaza industria de armament ruseasca de tehnologia de calcul "vestica": rusii dispun de TOATA infrastructura autohtona necesara pentru productia de arme "inteligente" inca din anii '70, adica de cind au pus in functie prima linie de litografie CMOS pentru clone de circuite integrate seria 4000/7400.

Iar cum rusul de rind nu are problemele de interfata cu utilizatorul pe care le are vesticul de rind si e fericit si cu un display electromecanic sau cu tuburi Nixie daca tot ce trebuie sa faca e sa citeasca distanta pe un telemetru laser, respectiva infrastructura poate functiona sub bombardament, pe timp de razboi, si poate produce aparate capabile sa functioneze sub bombardament, pe timp de razboi.

Asta-i diferenta esentiala dintre cele doua filozofii: "vesticul" isi inchipuie ca razboiul e un fel de picnic la padure si nascoceste tancuri cu cutii automate si statii radio cu salt in frecventa controlate prin  ecrane tactile in timp ce rusul stie (din experienta) ca la razboi se cere simplitate, robustete si fiabilitate, in primul rind. Eficienta si estetica au prioritate mai mica.
*



Algoritmi de control da; arme din zilele noastre pe "Z80" si fratii sai, mai greut; Mai degraba e prea destept creierul din termostatul din zilele noastre, decat suficient de destept Z80 pentru tot ce e azi nevoie;

Ok, eu sustin ca cel mai probabil rusii fura masinile de spalat si electronicele si le duc acasa la ei, nu le desfac microcontrolerul ca sa faca arme inteligente ( sau mai putin). Azi am aflat ca ar putea sa le foloseasca la arme inteligente; Bun- am mai invatat ceva;

La capitolul cutii automate si alte gadgeturi, as zice ca de exemplu, DACA iti permite tehnologia si lantul logistic, o cutie automata cu convertizor de cuplu,pe tanc este mai buna decat una manuala; Daca vrei, putem dezbate, dar eu consider ca e mai buna automata in cazul asta;
Tuburile Nixie sunt frumoase dar nu cred ca stralucesc la fiabilitate pe linia frontului;
O statie de emisie - receptie cu salt in frecventa este clar mai buna decat una fara (siguranta informatiei); Controalele tactile, sunt in cazul asta niste cucaturi sinistre; Dar sunt convins ca stii toate astea;
Stii cum e legea aia: “Everything should be made as simple as possible, but not simpler”
Asa, putem rade de decizia britishilor de a-si pune ceainic in tancuri, dar daca mor mai putini facand ceaiul, cam merita; O stii rusul la nivel teoretic de simplitate, fiabilitate si robustete; la aplicat mai are de lucrat; Care e robustetea si simplitatea incarcatorului automat de pe T72? Americanii au ales o solutie mai simpla cu nenea muschiulosul care baga obuze pe teava tunului;
Pana acu, T72-urile si T90-urile sunt bubuite de niste drone de 500+ de euro cu o grenada in varf; Au ajuns sa puna tot felul de "sperietori" de drone pe tancuri , sisteme de detectie care nu reusesc sa faca aproape nimic;
Mbre, nu's ce sa zic, dar rusii nu stralucesc deloc in perioada asta; Nu prea inteleg ce atac e ala dat de un singur tanc, printr-un camp de mine; plm si un bou ca mine se prinde ca nu are sanse multe tancul ala solitar;

This post has been edited by dizzy: 21 Jun 2024, 15:49


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 21 Jun 2024, 16:12
Post #5540


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.129
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




Problema e că voi discutați despre cipuri, da Intr un tanc distrus sau un elicopter distrus sunt multe cipuri
Tot ce pot face rușii și mamele lor este sa fabrice mai mulți soldați
Ăștia sunt ieftini și ușor de înlocuit.
Cat despre rata de înlocuire a armamentului distrus, a zis putin ieri ceva de pericolul existențial pentru mama Rusia. Nu se așteptau să și rupă dinții în Ucraina chiar așa. Numa occidentalii aia rai e de vina


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yhattori
post 21 Jun 2024, 17:05
Post #5541


*


Group: Members
Posts: 520
Joined: 18 August 09




Da dom'le, asta-i cuiul lui pepelea; daca reuseau ciolovecii sa gestioneze T-72 cu un singur cip cistigau razboiul; cu doua faceau remiza; dar cum is sase in el, pierd sigur. Doar

SE STIE

ca productia de circuite integrate nu se preteaza la automatizare si fabricatie in masa. Acolo trebuie migala si mina de artist, de aia-s taiwanezii primii-n lume, ca-s un fel de chinezi batrini.

QUOTE(dizzy @ 21 Jun 2024, 15:49)
La capitolul cutii automate si alte gadgeturi, as zice ca de exemplu, DACA iti permite tehnologia si lantul logistic, o cutie automata cu convertizor de cuplu,pe tanc este mai buna decat una manuala; Daca vrei, putem dezbate, dar eu consider ca e mai buna automata in cazul asta;
*



Pe timp de razboi tehnologia si lantul logistic nu-ti permit. S-a dovedit chestia asta o data pentru totdeauna cind cu aceeasi cantitate de ore-om nemtii au fabricat o mie de tancuri si sovieticii o suta de mii. Iar un tanc nemtesc, oricit de grozav era el si nemtii din el, nu putea sa distruga o suta de tancuri sovietice inainte de a fi distrus. Poate vreo zece.

Da, o cutie automata e mai buna. Pentru soferul tancului, ca nu oboseste si nu e stresat. Apasa relaxat pe butoane si fluiera vesel. Pentru economia de razboi cutia automata e dezastru: fabricile in care poate fi produsa sint putine, uriase si imobile. Atelierele in care poate fi reparata sint ceva mai mici, ceva mai mobile si ceva mai multe dar nu suficient de multe.

O cutie de viteze de tanc manuala poate fi produsa de trei muncitori calificati intr-un sopron camuflat, cu un strung si o freza si o masina de taiat coroane dintate vechi de un secol si asezate direct pe pamint; poate fi reparata sub o foaie de cort pe front cu un cleste mops si un ciocan; adevarat, e mai greu pentru tanchist, oboseste sa tot ciriie din viteze. Dar pentru economia de razboi e parfum, astfel de cutii de viteze pot fi produse cu milioanele.

This post has been edited by yhattori: 21 Jun 2024, 17:19


--------------------
* * *
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 21 Jun 2024, 19:49
Post #5542


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.129
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




Deci sunt o sută de mii de tancuri in russia
Si milioane de cutii de viteze. E bine de stiut

Da totuși la defilarea de 9 mai de ce n a fost decât unul (1) buc?

This post has been edited by axabrt: 21 Jun 2024, 19:50


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 21 Jun 2024, 20:56
Post #5543


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.079
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




E suficient, e ca spermatozoidul biggrin.gif



--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 21 Jun 2024, 21:37
Post #5544


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 8.007
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Nu si cand e tradat si dat in gat...


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 21 Jun 2024, 22:04
Post #5545


-


Group: Members
Posts: 21.979
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(yhattori @ 21 Jun 2024, 15:20)
Asta-i diferenta esentiala dintre cele doua filozofii: "vesticul" isi inchipuie ca razboiul e un fel de picnic la padure si nascoceste tancuri cu cutii automate si statii radio cu salt in frecventa controlate prin  ecrane tactile in timp ce rusul stie (din experienta) ca la razboi se cere simplitate, robustete si fiabilitate, in primul rind. Eficienta si estetica au prioritate mai mica.
*


Tu chiar crezi ce spui?

img_1_1719001132422_01.jpg ( Size: 217.07k ) Number of downloads: 161


This post has been edited by IRONICK: 21 Jun 2024, 23:18


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 22 Jun 2024, 07:21
Post #5546


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.129
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti






--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yhattori
post 23 Jun 2024, 08:09
Post #5547


*


Group: Members
Posts: 520
Joined: 18 August 09




QUOTE(axabrt @ 21 Jun 2024, 19:49)
Da totuși la defilarea de 9 mai de ce n a fost decât unul (1) buc?
*



Si inca unul vechi de 75 de ani. E clar, rusii-s pe faras.

Scria Zinoviev (ala cu homo sovieticus) ca americanii aveau un expert insarcinat cu observarea si contabilizarea intrarilor si iesirilor din Kremlin. Statea in Piata rosie si nota intr-un carnetel cine intra si cine iesea pe poarta Spasskaya. Pe baza (si a) acestor informatii spionajul american tragea concluzii, facea prognoze si emitea recomandari de politica externa. Asta se numea Kremlinologie.

Tu imi amintesti de acel expert american.

Aveau si sovieticii un individ a carui sarcina era sa organizeze intrari si iesiri false din Kremlin, prieten cu Zinoviev asta. Povestea rizind cu lacrimi cum s-a distrat intr-o zi lasind sa intre trei Brejnevi si scotind afara cinci.

This post has been edited by yhattori: 23 Jun 2024, 08:10


--------------------
* * *
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 23 Jun 2024, 10:12
Post #5548


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.129
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




Asta e nimic.
Se spune că odată la Kremlin se aude un ciocănit în ușă
Puțin nervos trezit din somn întreabă: care ești mă?
De după poarta se aude : eu sunt Jean Claude Van dame
Putin tot nervos că fuse trezit din somn : mă, daca ies va bat pe toți 4 !


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yhattori
post 23 Jun 2024, 11:51
Post #5549


*


Group: Members
Posts: 520
Joined: 18 August 09




Asta suna a banc cules de un expert american in folclor popular rus.


--------------------
* * *
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 25 Jun 2024, 07:23
Post #5550


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.129
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




Cel puțin opt oameni au murit marți în Moscova, într-un incendiu care a cuprins o uzină în care se fac piese pentru război.

În clădirea cuprinsă de flăcări sunt fabricate componente electronice pentru armata lui Putin. Nu e clar de la ce au izbucnit flăcările, care s-au răspândit rapid și au cuprins mai multe etaje.


Pai cum nu e clar ? Iar de la o tigara a pornit focul , saracul Piutin nu o sa mai aiba procesoare la rachete si tancuri


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
188 Pages « < 183 184 185 186 187 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th June 2024 - 22:06
Forum Renault