DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages « < 7 8 9 
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> M-am facut de Ka-cao?, Ford KA 2012 Titanium 1.2 69 cai

Filip
post 4 Jun 2024, 01:09
Post #241


Forumist


Group: Members
Posts: 2.926
Joined: 23 July 09




Prima liniuta fina? radmasa.gif Eu le inlocuiesc cand se tocesc sau cand se rup sau se coace de la soare materialul. In linii mare trebuie sa curete parbrizul, cateva linii sau zone unde nu sterg calumea parbrizul se accepta. laugh.gif


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16v, Nubira 1.6 16v, Astra G 1.4 16v 1998 ,1999, 2006
Fara Dacie viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post Yesterday, 15:19
Post #242


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.240
Joined: 24 June 07




Aproape 10k mai tarziu(ODO ~223K azi)... Un nou schimb de ulei. Tot Motul X-Clean 8100, ca mi-a placut cum a prestat cu el. Tot filtru Mann dupa prima experienta proasta cu ala Mahle.

Mai pe saracie, n-am mai schimbat pe cel de polen(inca), pe ala pot sa-l fac si eu singur foarte usor, parca in 3 luni mi se pare overkill sa-l schimb.

La aer am pus filtrul luat odata cu masina. Ala era virtual nou si mi l-a dat mecanicu' acasa atunci, mi-a zis sa-l folosim vreodata la un schimb, dar abia acum mi-am amintit ca inca-l am si l-am luat.

Ulei si filtru, 175 lei.

M-am grabit sa ma duc pentru ca, ce sa vezi, IAR troncanea ceva, indeosebi pe dreapta-fata... Imi mananca ficatii cat de sensibila este masina asta. Norocul mare a fost ca zgomotul venea de la bieleta antiruliu. Si daca tot eram acolo si depozitul Intercars la cateva sute de metri, s-a dus cineva repede si a luat si doua bielete antiruliu pana a demontat mecanicul pe cele vechi. Alea vechi erau Meyle, acum asta mi-a adus niste Delphi. Sincer, aratau mai solide alea pe care le-am scos, dar daca deja aveau joc, ce sa mai faci cu ele... Vedem cat tin si astea. Alea le pusesem odata cu amortizoarele, daca nu ma inseala memoria.


Am mai decartat 262 de lei pe ele plus manopera pentru toata treaba, cu schimbul uleiui cu tot. Am plecat de acolo si da, se pare ca de acolo provenea zdranganitul penal, chiar si la viteza mica daca mergeam serpuit cum ne invata cineva pe aici candva, era penala rau treaba, cloncanea de ziceai ca se rupe. Acum e silent iar. Pentru cat timp...? Nu stiu. Ce-i drept mi-am propus sa merg mai mult pe doua roti si luna asta am reusit sa mai limitez kilometri cu masina. Sper in din iulie sa o fac si mai mult.

Acum sa zic ca e pregatita de concediu, caci anul asta mi-am propus sa arunc cortul si una dintre biciclete in ea si sa ma duc pe undeva vreo doua saptamani. As zice eu in Bulgaria, ca-i mai aproape, nu imi rup nici spatele in doua stand la volan cate 15 ore. As baga si ceva munte pe acolo, am prins si gustul drumetiilor in ultima perioada, poate stau pe undeva si sa dau niste pedale, si pe final sa ma duc la mare chill. Asta prin august asa.


Sper sa nu mai fie nevoie de vreo interventie pe auto pana atunci. mellow.gif

This post has been edited by Merced: Yesterday, 15:19


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
9 Pages « < 7 8 9
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th June 2024 - 22:52
Forum Renault