DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Restaurare supernova in 2024

Bogi.7
post 5 Sep 2024, 05:10
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 13 February 22




salutare, voiam sa aflu daca mai sunt posesori activi de dsn pe forum. Am achizitonat de curand o supernova si sunt curios de parerea celor care au auvt/inca au masina daca mai renteza restaurarea acesteia acum. Va rog daca ma puteti ajuta cu orice sfat sa raspundeti la acest topic. Multumesc!


--------------------
Dacia Supernova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 5 Sep 2024, 07:04
Post #2


fan Dacia


Group: Members
Posts: 20.493
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




In ce sens sa renteze? Mai bine ieie o masina neruginita daca iti trebuie sa mergi cu ea. Altfel nu o sa vezi inapoi banii pe care ii bagi in ea daca vrei sa o vinzi, nu e vreun obiect de colectie inca


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BoR
post 5 Sep 2024, 13:53
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.854
Joined: 20 October 08
From: Buzau




Bine ai venit în rândul foarte puținilor proprietari/ pasionați de SuperNova! Și mai puțini sunt cei activi pe acest forum, însă eu sunt unul dintre ei și te felicit pentru achiziție!
Pentru a primi un răspuns concret la întrebarea ta, poți posta câteva fotografii cu mașina.


--------------------
Dacia SuperNova/ Opel Astra Sports Tourer/ Lada 1200 Combi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CelereSahariano
post 5 Sep 2024, 17:58
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 50
Joined: 25 August 23




QUOTE(einstein1984 @ 5 Sep 2024, 07:04)
In ce sens sa renteze? Mai bine ieie o masina neruginita daca iti trebuie sa mergi cu ea. Altfel nu o sa vezi inapoi banii pe care ii bagi in ea daca vrei sa o vinzi, nu e vreun obiect de colectie inca
*





Da, nu e vreun obiect de colectie INCA. Mai bine o pune acum la punct, cat inca mai gaseste piese si masini donatoare; toata lumea vrea sa se scape de ele.


--------------------
Dacia Logan 2007 1.4mpi ABS+
Dacia Logan 2005 1.4mpi Laureate
Dacia Logan 2008 1.6mpi Laureate MCV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogi.7
post 9 Sep 2024, 16:12
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 13 February 22




Din păcate asta e singura poza pe care o am acum:))
Am dus o la un service a unei cunoștințe și n am fost de ceva timp pe la ea, n am apucat sa ii fac poze
Probleme grave are la oala stânga spate, e găurită. Am găsit praguri și oale complete in stare foarte buna de Solenza și vreau sa le iau(nu știu sigur dacă potrivesc)
Mecanic sta bine, conductele de frâna ar trebui refăcute, motorul merge bine însă masina a stat cam 1 an jumătate. Probabil o sa dau de furtune crăpate etc.
Caut un tinichigiu bun in bucuresti dacă știți. Multumesc!

This post has been edited by Bogi.7: 9 Sep 2024, 16:40

Attached thumbnail(s)
D2C9A212_CA1F_4FF1_95EC_C1E3E087F3DF.jpeg ( Size: 589.11k ) Number of downloads: 146
0D45434E_B57F_4670_98FB_43ACA20EE619.jpeg ( Size: 344.9k ) Number of downloads: 150


--------------------
Dacia Supernova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CelereSahariano
post 10 Sep 2024, 10:44
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 50
Joined: 25 August 23




Cauta pe facebook grupuri de supernova/solenza, acolo ai sanse mai mari sa iti raspunda cineva la intrebari pt. ca e traficul mai mare

Frumoasa masina, succes cu restaurarea


--------------------
Dacia Logan 2007 1.4mpi ABS+
Dacia Logan 2005 1.4mpi Laureate
Dacia Logan 2008 1.6mpi Laureate MCV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 10 Sep 2024, 12:47
Post #7


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Nu-s convins că traficul mare (de fb) garantează calitatea informațiilor. Un forum cum e ăsta poate fi mai util in privința asta, eventual dincolo să caute piese.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 10 Sep 2024, 12:51
Post #8


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.293
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Fiecare intrebare referitoare la oale si rugina a fost tratata si ras-tratata, dar mda... trebuie sa si caute. Oare cum era recomandarea aia cu Functia Search ?


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogi.7
post 10 Sep 2024, 13:27
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 13 February 22




Pe Facebook e mai mult bazar de piese, nu prea se mai discuta de problemele modelului. De rugina am tot citit, am stat cam 3 ani pana sa iau masina (am 17 ani in prezent si abia acum am reusit sa strang bani) deci zic ca am avut timp sa ma documentez macar putin. Multumesc tuturor pt incurajari cat si pt critici indiferent de care sunt, orice e bine venit acum pentru ca mai sunt putini posesori si mai putini cei ce discuta aici.


--------------------
Dacia Supernova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BoR
post 10 Sep 2024, 17:39
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.854
Joined: 20 October 08
From: Buzau




Oalele și pragurile se potrivesc de la Solenza, iar conductele de frână se pot reface, din țeavă de cupru.
Sau găsești gata făcute:
https://m.olx.ro/d/oferta/conducte-frina-su...le-IDiBFcb.html

Bravo, în ansamblu mașina pare că se prezintă bine!


--------------------
Dacia SuperNova/ Opel Astra Sports Tourer/ Lada 1200 Combi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AnTonio_12
post 10 Sep 2024, 20:51
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 19 August 18




Salut! smile.gif
Bun venit!
Sa stăpânești sănătos masina și mult succes.
Te aștept pe grupul de Facebook: "Daciile Noastre - 1100 1300 1310, Berlina, Papuc, Nova ,Super Nova , Sport " , în acest grup este bine venit. Este un grup cu scopul de socializare, de a prezenta mașinile și de ajutor+informații. Fara samsari și anunțuri de vânzare. biggrin.gif


--------------------
Dacia 1300 L Dacia 1300 1974
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
puiu82
post 10 Sep 2024, 22:07
Post #12


MOTANU'RAPIDIST!


Group: Members
Posts: 1.940
Joined: 15 August 05
From: bucuresti,giulesti




QUOTE(Bogi.7 @ 5 Sep 2024, 06:10)
salutare, voiam sa aflu daca mai sunt posesori activi de dsn pe forum. Am achizitonat de curand o supernova si sunt curios de parerea celor care au auvt/inca au masina daca mai renteza restaurarea acesteia acum. Va rog daca ma puteti ajuta cu orice sfat sa raspundeti la acest topic. Multumesc!
*


Salut! Nu mai am SuperNova de mult,dar mai arunc un ochi pe aici. Dacă îți place mașina și ai banii necesari să o faci cum trebuie,fă-o! Dacă a fost un chilipir și crezi că o vei pune pe linia de plutire cu câteva sute de lei....te înșeli amarnic.Piese găsești și noi și second hand,dar nu pe toate drumurile...Financiar,orice restaurare ca la carte este faliment total....mai ales pentru cei care nu au putere financiară....să nu crezi că dacă ai dacie manopera e mai ieftină la tinichigiu,la vopsitor,la mecanic.Mulți te vor refuza...elegant sau nu. Am văzut ce vârsta ai...cam greu cu banii. Dacă totuși,ai puțin simț tehnic și unde să o ții(un garaj,o curte) unde poți lucra singur mici chestii....fă-i tabla și ușor,ușor o pui la punct,dar nu te aștepta la minuni....au fost bune la vremea lor.Dacă iți faci timp,găsești aici răspuns la toate intrebările tale....doar să citești. Îți doresc spor,orice decizie ai lua. Baftă!


--------------------
Toyota Auris 2011 - B-999-CGS
Mandru posesor de doua maini stangi!!!
Ex-clima verde jad.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogi.7
post 11 Sep 2024, 21:07
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 13 February 22




Stiu ca e nevoie de bani destul de multi, incerc sa fac cat mai multe singur sa scap de manopera.
Revin cu poze cand fac rost de praguri si oale.


--------------------
Dacia Supernova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th September 2024 - 08:29
Forum Renault