DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Alsacia - Departamentele Haut-Rhin si Bas-Rhin, Cateva vorbe si mai multe poze

gibonu
post 8 Jul 2024, 23:10
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.049
Joined: 29 May 06




Hai noroc la toata lumea.

Imi era dor de o tura externa cu bicicleta si cu cortul, pentru ca ultima astfel de tura pe care am facut-o a fost cea din Normandia din iunie 2019. Iar in Alasacia imi doream de foarte mult timp sa ajung.

Plus ca bunavointa prietenului Bogdan care sta de multi ani la Paris, a facut posibila tura asta. El mi-a recomandat curierul cu care am trimis bicicletele la el acasa, undeva in sudul Parisului. Detaliile despre trimiterea bicicletelor cu curierul: https://www.daciaclub.ro/Curier-Inter-AS-t3...ml#entry5116534

Peste toate astea, a fost si bucuria reintalnirii la o tura impreana cu bicicleta, deoarece cu multi ani in urma am facut niste ture superbe in RO, in Serbia, Bulgaria, Italia si chiar Franta.

La Paris am ajuns cu avionul [Tarom], 677,82 Euro dus-intors, doua persone, ambele cu bagaj de cala, bilete luate in ianuarie 2024. Ca o curiozitate, cu o zi inainte de a cumpara biletele de avion, am intrat pe site-ul Tarom pe modul Incognito, iar pretul afisat era aproape 800 Euro. Resemnat, am intrat a doua zi pe modul obisnuit si surpriza, pretul a fost 677,82 Euro.

Ca fapt divers, pe 22.05.2024, pretul biletelor ar fi fost putin peste 900 Euro.

01.jpg ( Size: 404.53k ) Number of downloads: 434


08.06.2024

Prin bunavointa unui alt prieten, impreuna cu doamna am ajuns la aeroport, cu bagajul sub forma de saci de rafie.

02.jpg ( Size: 532.16k ) Number of downloads: 440


Stiu, nu arata prea "apetisant", insa a primat aspectul practic, nu cel estetic. In cei doi saci era tot echipamentul necesar unei ture cu bicicleta si cortul, adica 4 genti laterale [doua mari si doua mai mici], un sac de dormit [altul era intr-una din genti], doua saltele autofonflabile de la Thermarest [una din 2008, alta din 2017], cortul, trusa de scule, castile, etc

In afara de sacii de rafie, am fi putut folosi doua trolere imense in care sa incapa toata marfa mentionata mai sus. Insa, pe de o parte nu avem acele trolere iar pe de alta parte tot bagajul nostru trebuia sa incapa in masina lui Bogdan, adica un Sandero generatia a 3-a.
Pana la urma, sacii de rafie au incaptul unul peste altul pe bancheta spate, insa doua trolele imense nu cred ca incapeau.

Revenind la sacii de rafie, infolierea lor am facut-o impreuna cu doamna, cu folie stretch transparenta 1,8 kg si 99 m lungime, luata de la Dedeman cu 29 Lei rola [rola a doua am luat-o cu noi in Franta, pentru infolierea de la intoarcere].

03.jpg ( Size: 311.16k ) Number of downloads: 442


Daca am fi infoliat sacii la aeroport, ne-ar fi costat 150 Lei per sac [imi este greu sa cred ca sacii nu ar fi fost considerati bagaj agabaritic]

04.jpg ( Size: 300.23k ) Number of downloads: 434


si 13 Euro per sac la Paris [fara asigurare].

05.jpg ( Size: 383.04k ) Number of downloads: 434


Asadar, am iesit infinit mai ieftin cu rola de folie de 29 Lei, plus ca a mai ramas o gramda din ea.

Infolierea sacilor este posibil sa fie obligatorie. La tura din Normandia din 2017, gagica de la imbarcare de la Blue Air [ce vremuri !!!] cand ne-a vazut cu sacii de rafie ne-a spus direct "La infoliat cu ei, pentru ca au mai venit si altii cu saci de rafie si li s-a insirat marfa pe banda".

Un ultim aspect legat de sacii de rafie. Inchiderea se face cu doi soricei [coliere de plastic] plus inca unul pus mai larg pentru prins eticheta bagajului la imbarcare.

07.jpg ( Size: 489.7k ) Number of downloads: 38


Experienta Air Schengen de pe Otopeni a fost una foarte placuta, iar la duty free am rezolvat-o repede cu cele 8 cartuse se tigari pentru prietenii de la Paris [5 Euro pachetul in RO vs peste 12 Euro pachetul in Franta]

Taxi-ul pentru Paris.

08.jpg ( Size: 335.36k ) Number of downloads: 43
09.jpg ( Size: 280.4k ) Number of downloads: 39


23,3 ani vechime.

10.jpg ( Size: 139.87k ) Number of downloads: 34


Viteza de deplasare mi s-a parut cam mica, doar 673 km / h la aproape 12000 m alt

11.jpg ( Size: 168.97k ) Number of downloads: 35


undeva intre Nurnberg si Ingolstadt.

12.jpg ( Size: 221.36k ) Number of downloads: 33


This post has been edited by gibonu: 8 Jul 2024, 23:31


Attached thumbnail(s)
06.jpg ( Size: 3.4mb ) Number of downloads: 34


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 9 Jul 2024, 07:19
Post #2


fan Dacia


Group: Members
Posts: 20.493
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Din memorie, spre Paris ai vant din fata predominant, in sens invers merge mai repede.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 9 Jul 2024, 08:01
Post #3


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.791
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Vroiai tu neaparat sa treci si prin Paris? Ca pentru a ajunge in Alsacia de la Bucuresti, cel mai simplu este cu wizz-ul prin Basel. Iar biletele nu sunr asa de scumpe daca le iei din timp…
Astept detalii cu traseele urmate, sa ma mai inspir si eu. Alsacia este taramul biciclitului…unde furtul de biciclete este sport national, din pacate…cica au cca 800 de astfel de evenimente pe zi…


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
MB GLA 200
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 9 Jul 2024, 19:26
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.412
Joined: 3 January 05




Caut filmele și pozele ! Am fost de 5 ori în Alsacia, cu trenul, cu avionul câte o dată și cu mașina de 3 ori. E fantastică!
Așteptăm continuarea.
M-am uitat puțin la bilete și cu ceva flexibilitate se pot găsi prețuri acceptabile ( pt mine sunt de sub 150 lei, prefer 49 lei.

Nu cred că TAROM e mai de încredere. Dacă aveai bilet ieri?
Plus că au piloți fără expriență care nu se pot angaja la alte companii ( asta chiar n-o știam! ) Am citit în presă.


Wizz:

IMG_3191.jpeg ( Size: 120.24k ) Number of downloads: 33
IMG_3190.jpeg ( Size: 168.3k ) Number of downloads: 25


This post has been edited by nasty: 9 Jul 2024, 19:36


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 9 Jul 2024, 22:51
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.049
Joined: 29 May 06




@einstein1984
Asa o fi. Habar n-am care este directia si vireza vantului la aproape 12000 m alt.

@b06fcn
Stiu ca Wizz are zbor direct la Basel [de fapt aeroportul este in Franta, langa Saint Louis] insa la ritmul in care Wizz anuleaza zborurile, prefer sa ma tin departe de ei.
Daca imi anuleaza zborul de plecare, imi da peste cap toata planificarea pe care am facut-o pentru tura respectiva.
Apoi, in timpul turei, nu vreau sa stau cu morcovu-n cur ca de fiecare data cand bipaie telefonul poate fi mesajul de la Wizz ca mi-au anulat zborul de intors. Plus niste cheltuili suplimentare pentru prelungirea sederii.

Traseul a fost Mulhouse - Basel - Wiel am Rhein - cimitirul militar romanesc de langa Soultzmatt - Colmar - Strasbourg - Haguenau - Wissembourg, parcurs partiala cu bicicleta, partial cu trenul.

Toata Franta este taramul biciclitului, nu doar Alsacia. Cat despre furt nu stiu ce sa zic, nu am avut niciun moment [in 12 zile de tura] senzatia ca cineva ar vrea sa ne fure bicicletele.

@nasty
Completarile sunt binevenite.
Ce s-a intamplat ieri la Tarom a fost o exceptie, ce se intampla la Wizz nu prea este exceptie.

==============================================

<span class='edit'>10 Jul 2024, 00:59:</span>
08.06.2024 - Partea a II-a

Frumoasa experienta Air Schengen si pe aeroportul Charles de Gaulle din Paris, atat de frumosa, incat in loc sa mergem spre banda de bagaje am mers spre zona de tranzit. Noroc ca francezii sunt bine organizati, aproape peste tot exista cate un angajat al aeroportului gata sa ofere informatii utile celor vrajiti de Air Schengen.

Chineza, cea de-a doua limba straina vorbit pe aeroport. Toate indicatoarele erau trilingve, precum cel de mai jos.

01.jpg ( Size: 208.94k ) Number of downloads: 30


Desi eram la terminalul de sosiri, toate scaunele erau dotate si cu mufa USB.

02.jpg ( Size: 282.52k ) Number of downloads: 29


Dupa ce am luat bagajele, a mai "orbecait" putin prin aeroport pentru a gasi "naveta" [trenul automat si gratuit care face legatura intre terminale]. Motivul: Bogdan a venit la aeroport cu bicicletele pe masina si singura parcare in care putea intra cu gabarit pe inaltime era parcarea PR Eco [3,5 inaltime], localizata oarecum diametral opus fata de terminalul 2E unde aterizeaza Tarom.
Nu am inteles din ce motiv exista limita de inatime la intrare, pentru ca parcarea era total afara, la nivelul solului [nu era subterana].

Naveta, numita CDG Val, un fel de tren pe pneuri.

03.jpg ( Size: 430.54k ) Number of downloads: 36
04.jpg ( Size: 430.87k ) Number of downloads: 32
05.jpg ( Size: 442.4k ) Number of downloads: 32


Pregatiti pentru plecarea spre Mulhouse.

06.jpg ( Size: 442.33k ) Number of downloads: 41


Banu' jos inainte de alimentare, intr-o benzinarie de pe autostrada A5.

07.jpg ( Size: 190.92k ) Number of downloads: 43


Autostrada A36, in apropiere de Mulhouse.

08.jpg ( Size: 264.35k ) Number of downloads: 42


Cazare de la Mulhouse a fost in Camping de l'Ill: https://www.camping-mulhouse.com/en/
Pretul pentru 4 nopti de cazare, 3 insi, 2 corturi si electricitate a fost 117,80 Euro. Adica 9,81 Euro / om / noapte. Daca are vreo relevanta, electrictatea a costat 6,60 Euro / zi.

Abia asteptam prima noapte dormita in cort [cel din prim plan].

09.jpg ( Size: 675.37k ) Number of downloads: 37


Una dintre cabinele de dus, foarte bine gandita, cu raftul pe care poti pune hainele ca sa nu se ude.

10.jpg ( Size: 247.92k ) Number of downloads: 42


Robinetul functiona prin apasare si ramanea activ vreo 15 secunde [probabil sa nu vina vreun meltean care sa lase dusul sa curga aiurea].

11.jpg ( Size: 229k ) Number of downloads: 40


Apa avea o singura temperatura, calda dar nu fierbinte, probabil ca sa nu stai prea mult la dus.

Chiuvetele pentru spalat haine.

12.jpg ( Size: 351.32k ) Number of downloads: 38


Sala de mese a campingului, care se continua cu o terasa, partial acoperita, partial descoperita [terasa pe care nu m-a dus capu' sa o fotografiez].

13.jpg ( Size: 352.69k ) Number of downloads: 38


Mica bucatarie a salii de mese, dotata cu cuptor cu microunde, prajitor de paine si cana electrica.

14.jpg ( Size: 379.13k ) Number of downloads: 38


Toate ustensilele erau "asigurate" cu un cablu, semn ca de-a lungul timpului au mai disparut.

15.jpg ( Size: 208.9k ) Number of downloads: 38


Sala de mese ramanea tot timpul deschisa, ca masura de adapostire a clientilor de la corturi in caz de furtuna / vreme extrema.

This post has been edited by gibonu: 9 Jul 2024, 23:00


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 9 Jul 2024, 23:24
Post #6


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.791
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Informatia cu furatul o am de la nenea politistul caruia i-am depus plangerea pentru furtul a doua biciclete aproape noi (Rockrider 120) in centrul orasului…legate una de alta si impreuna de un gardulet metalic…acum, pentru a evita orice astfel de risc, am facut asigurare la noile biciclete, cost 45 de euro pe an. Ca sa pot face asigurarea, a trebuit sa iau antifurt de la ABUS, de nivel minim 7 parca. Si de fiecare data cand lasam bicicletele undeva, trebuie facuta poza din aplicatie cu utilajul legat corespunzator. Sa nu mai zic si ca unor cunoscuti le-au furat o bicicleta din curte, a sarit Mohamed gardul si a dat dupa aia bicicleta peste acelasi gard…


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
MB GLA 200
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 10 Jul 2024, 07:10
Post #7


fan Dacia


Group: Members
Posts: 20.493
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Limita de inaltime a parcarii e ca sa previna intrarea masinilor mai grele probabil. la 3,5m intra doar dube mai mari sau campere si cam atat. Exista unele parcari pe plaje limitate la 2,2 m ca sa nu intre camperele sa doarma acolo de exemplu


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 10 Jul 2024, 22:51
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.049
Joined: 29 May 06




@b06fcn
Adica ti s-au furat bicicletele in Alsacia?

Cat depsre antifurt, poti avea si Abus nivel 77. De cand s-a inventat flexul cu acumulatori [cateva sute de lei la Kaufland / Lidl] nu te mai poti baza prea mult pe antifurt. Sunt filme pe You Tube cu hotul care nu isi mai bate capu' cu antifurtul, ci taie cu flexul direct bara fixa de pe strada de care este prins antifurtul.

@einstein1984
Or avea ei vreun motiv, desi nu prea inteleg cine vine cu duba de peste 3,5 m inaltime in parcarea aeroportului.
La parcarea de pe plaja este de inteles, sunt o gramda de chitrosi care ar face orice ca sa stea moca cu motorhome-ul.

=================================

08.06.2024 - Partea a III-a

Tot din cadrul campingului, garajul pentru biciclete.

01.jpg ( Size: 219.13k ) Number of downloads: 41


Sforile pentru uscat rufe sunt in stanga pozei de mai jos.

02.jpg ( Size: 552.5k ) Number of downloads: 37


Dulapul din interior, in care se poate depozita ceva echipament, cum ar fi casca, trusa de scule, etc.

03.jpg ( Size: 353.77k ) Number of downloads: 37


Unele dintre cutii au priza, probabil pentru incarcat bateriile de la bicletele electrice.

04.jpg ( Size: 250.84k ) Number of downloads: 30


Ce se gasea la receptia campingului.

05.jpg ( Size: 317.72k ) Number of downloads: 31


Pe una dintre laterale era un stander

06.jpg ( Size: 538.72k ) Number of downloads: 40


pe cealalat era un stander plus niste chei si surubelnite.

07.jpg ( Size: 3.42mb ) Number of downloads: 34


si un furtun pentru spalat bicicleta.

08.jpg ( Size: 632.38k ) Number of downloads: 33


Cateva dintre casutele din camping.

09.jpg ( Size: 759.21k ) Number of downloads: 38
10.jpg ( Size: 668.47k ) Number of downloads: 35


Alcoolul care era disponibil la receptie [n-am luat].

11.jpg ( Size: 255.16k ) Number of downloads: 39


Plus ca la vin n-am inteles care era cantitatea pentru cei 10 Euro.

This post has been edited by gibonu: 10 Jul 2024, 22:52


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 11 Jul 2024, 07:39
Post #9


fan Dacia


Group: Members
Posts: 20.493
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Misto garajul de biciclete.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 11 Jul 2024, 08:34
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.611
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




am vazut ca scule mai lipseau... probabil ca erau prinse cu clema cu surub langa surubelnita biggrin.gif


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 11 Jul 2024, 16:12
Post #11


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.791
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




@ gibonu - da, doua dintr-un foc, a mea si a sotiei. Si cea de care am zis din curte a unei cunostinte…


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
MB GLA 200
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
medelin
post 11 Jul 2024, 22:25
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 452
Joined: 23 May 10






--------------------
tractor u650, dacia 1300 1971 - b 22 auz 7-B-798
Chiar existand tractorul,plugul il trag cu inima!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 16 Jul 2024, 23:18
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.049
Joined: 29 May 06




QUOTE(einstein1984 @ 11 Jul 2024, 09:39)
Misto garajul de biciclete.


Cam asta inseamna o tara care a inteles ce inseamna mersul cu bicicleta.

@sorin1983
Io n-am luat nimic. Prima data am facut poza, apoi ...

@b06fcn
Adica stai sau ai stat la Alsacia?

================================

Inainte de povestea turei, cred ca ar fi utile cateva vorbe despre Alsacia.

Practic, regiunea Alsacia nu mai exista din anul 2016, an in care a intrat in vigoare o noua impartire administrativ - teritoriala a Frantei la nivel de regiuni, in sensul reducerii numarului acestora. Astfel, fostele regiuni Alsacia, Lorena si Champagne Ardennes au fost desfiintate si comasate in nou regiunea numita Grand Est.

Pe autostrada au mai ramas doar niste indicatoare, pe care la intrarea in fosta regiune scrie ''Vous etes en Lorene" [Sunteti in Lorena] sau ''Vous etes en Champagne Ardennes " [Sunteti in Champagne Ardennes ]

Departamentele au ramas la fel, la nivelul lor nu s-a schimbat nimic. Referitor la departamente, fosta regiune Alsacia este compusa din departamentele Haut-Rhin [un fel de Rinul Superior] si Bas-Rhin [un fel de Rinul Inferior]. Daca am inteles bine, fosta regiune Alsacia a fost cea mai mica regiune a Frantei metropolitate.

Ca o curiozitate, in general numarul departamentelor Frantei este alocat in ordine alfabetica, incepand cu 01 pentru departamentul Ain, 02 pentru Aisne, etc. In cazul Alsaciei, numarul este alocat in ordine alfabetica avand ca punct de reper Rinul, Bas-Rhin are numarul 67

01.jpg ( Size: 110.35k ) Number of downloads: 24


iar Haut-Rhin are numarul 68.

02.jpg ( Size: 142.05k ) Number of downloads: 15


In ultimii 200 de ani Alsacia s-a "plimbat" intre Franta si Germania. A fost pierduta de Franta in 1871 in urma razboiului franco - prusac, a revenit la Franta in 1919, a fost pierduta inca odata in 1940 apoi s-a intors la Franta in 1944, asta fiind ultima schimbare. In plus, Alsacia este unul dintre simbolurile reconcilierii franco - germane post WW2, motiv pentru care exista institutiile europene de la Strasbourg.

Interesant este faptul ca francezii inca mai mentioneaza fostele denumiri germane, cum ar fi una dintre pietele principale din Strasbourg.

03.jpg ( Size: 148.51k ) Number of downloads: 24


Traducere [desi nu cred ca este nevoie] Piata Republicii / Piata Imparatului.

Nu ma dau cunoscator al Alsaciei, doar redau mai jos niste reactii pe care le-am obtinut dupa ce am stat de vorba cu mai mult alsacieni, varsta cam 60 - 70 ani.

Unul dintre ei mi-a spus, mai cu juma' de gura, ceva de genul "Cinstit vorbind, aici este Germania".
Altul [care l-a cunoscut si pe Regele Mihai, detalii in povestea turei] "Noi suntem alsacieni, nu suntem francezi, suntem mai apropiati de germani si elvetieni. Noi muncim, francezii sunt lenesi, tot timpul fac greva'.
Cei mai tari au fost unii putin "afumati" [era intr-o duminica dupa amiaza, intr-o carciuma cu curcuit semi-inchis] "In 5 ani veniti aici cu pasapport". Intrebati daca raman in UE, au raspuns "Ramanem, dar tot cu pasaport veniti".

Alsacia libera [scris in germana] de la partidul Tara noastra.

04.jpg ( Size: 249.65k ) Number of downloads: 22


Daca am inteles bine, partidul respectiv militeaza pentru desfiintarea departamentelor Haut-Rhin si Bas-Rhin, formarea regiunii Alsacia care sa detina doar autonomie [nu independenta] in cadrul Frantei, ceva similar cu Tirolul de Sud, landurile germane sau cantoanele elevetiene.

Mai exista si Colectivitatea Europena Alsacia

05.jpg ( Size: 394.37k ) Number of downloads: 20


care nu prea am inteles ce presupune, in afara de generalitati precum dezvoltarea turismului si a relatiilor internationale.

Probabil un fel de concesie facuta de Paris, pentru ca tot am spus mai sus ca regiunea Alsacia nu mai exista.

06.jpg ( Size: 440.4k ) Number of downloads: 23


Poza de mai sus este facuta la granita cu Germania.

This post has been edited by gibonu: 16 Jul 2024, 23:22


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 17 Jul 2024, 07:07
Post #14


fan Dacia


Group: Members
Posts: 20.493
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Astia sunt ca bascii (ca sa nu dau exemple mai aproape de casa) , au avut ei pe vremuri resursele minerale si acum le pute sa stea langa saracii ailalti care faceau doar agricultura .


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 17 Jul 2024, 13:11
Post #15


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.791
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




@gibonu - acum stau in Alsacia, da. Patania de care ziceam cu bicicletele s-a intamplat anul trecut prin februarie-martie…
Si da, alsacienii sunt mai ciudati…cand au ceva de impartit cu nemtii se dau francezi, cand au ceva cu francezii se dau nemti si cand le put si unii si altii, se dau ce sunt, adica alsacieni…macar au mancare buna si peisaje frumoase…


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
MB GLA 200
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 18 Jul 2024, 22:42
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.049
Joined: 29 May 06




@einstein1984
Nu cred ca-i vorba despre resurse minerale si agricultura. Am inteles ca si pe corsicani ii apuca "independeta', insa doar in extra-sezon, pentru ca in sezon sunt ocupati sa faca bani din turism.

@b06fcn
Unde stai in Alasacia [daca nu sunt indiscret]?
Foarte tare sintezeza despre alsacieni. Mancarea nu m-a dat pe spate. Spun clar ca ma refer la ceea ce am apucat sa mananc pe acolo si ca nu ma dau expert in bucataria alasciana.

========================================

Duminica, 09.06.2024
Mulhouse - Saint Louis [cu trenul] - Basel [CH] - Weil am Rhein [D] - Kembs [F] - Mulhouse
52 km

Ziua celor trei tari [Franta, Elvetia si Germania], ziua in care am ''savurat" faptul ca traim in Lumea Libera si ca putem trece fara niciun fel de control dintr-o tara in alta. Poate pentru unii pare ceva ciudat ceea ce am "savurat", insa am prins vremurile in care aproape te agatai de gardul unei ambasade pentru a obtine o viza.

Concret, la finalul anilor '90, pentru obtinerea unei vize am ajuns la ora 05:30 la ambasada [sectia consulara] unde m-am inscris pe o lista care se citea oricand, de catre oricine era la coada. Daca nu raspundeai "prezent" erai sters de pe lista, adica nu mai aveai sanse de obtinere a vizei in ziua respectiva, deoarece ambasada procesa doar un numar limitat de vize zilnic.

Toata treaba asta se intampla intr-un final de noiembrie, afara era un fel de combinatie intre ploaie si ninsoare, eu eram la costum si cravata cu pantofii aferenti care nu erau ganditi sa stai cu ei in ploaie / ninsoare iar intrarea in amasada se facea la ora 10:00. Eu eram la coada de la ora 05:30 pentru ca veneam de acasa, insa altii nu erau la fel de norocosi ca mine pentru ca veneau din provincie, din orase "apropiate" precum Timisoara sau Baia Mare, adica au stat toata noaptea in fata amabasadei [ajungeau seara cu trenul in Bucuresti]

Viza era pentru o tara indepartata, insa procedura era identifica si daca si fi dorit sa merg in Austria. Spre marelor nostru noroc a venit anul 2002 in care am putut calatorii in UE doar cu pasaportul, apoi anul 2007 de cand putem calatori doar cu buletinul. Scuze pentru divagatia de mai sus, insa poate ii ajuta pe cei mai tineri sa constientizeze beneficiile lumii in care traiam si ca nu din totdeauna ne-am putut plimba in UE [si partial in afara ei] doar cu buletinul.

Bicicleta, pregatita pentru plimbare.

01a.jpg ( Size: 664.45k ) Number of downloads: 29


Prima intalnire cu Eurovelo 6 Atlantic - Marea Neagra, care teoretic trece si prin RO. Practic ...

01.jpg ( Size: 378.56k ) Number of downloads: 29


Bale este denumirea franceza a Baselului.

Atentionare de inaltime pentru masini.

02.jpg ( Size: 335.2k ) Number of downloads: 35


Prin Mulhouse, de-a lungul Canalul Rin - Ron [Rhone] in drum spre gara.

03.jpg ( Size: 362.6k ) Number of downloads: 31


O inscriptie de pe malul canalului si modalitatea ei de expunere.

04.jpg ( Size: 495.85k ) Number of downloads: 29


Traducerea, din franceza mea de balta ar fi ceva de genul "Roate se invarte, adapteaza-te'' [sigur cred ca este nevoie de corectura].

Gara din Mulhouse [pozele sunt facute in alta zi].

05.jpg ( Size: 168.97k ) Number of downloads: 26
07.jpg ( Size: 298.72k ) Number of downloads: 18
08.jpg ( Size: 435.21k ) Number of downloads: 20


TGV / ICE care mergea la Frankfurt [pe Main].

09.jpg ( Size: 237.53k ) Number of downloads: 24


Fumatul interzis oriunde in gara, inclusiv pentru tigari electronice.

10.jpg ( Size: 233.32k ) Number of downloads: 27


This post has been edited by gibonu: 18 Jul 2024, 22:45

Attached thumbnail(s)
06.jpg ( Size: 298.72k ) Number of downloads: 31


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 19 Jul 2024, 18:45
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.412
Joined: 3 January 05




Întrerup pt separarea postărilor principale, f interesante,
mai ales că Alsacia e fabuloasă!


La mâncare multe au fost pe gustul nostru ( în afară de escargots)

Soupes de poissons
Tartes flambees ( specialitate alsaciană)
Choucroute - “ -
Vânat: cerb, mistreț, iepure
Foie gras de canard
tous arroses avec un
GEWURZTRAMINER Vendanges Tardives - “ -

Iar desertul era atât de variat încât a fost greu sa le fi gustat pe toate, cu toate că am fost invitați și am stat la un doctor oareșcum milionar, care ne-a rasfățat cu orice am poftit.

Am fost și la un weinstube, specific alsacian, unde am mâncat un ciolan pe varză, mai bun ca la Carul cu bere:


https://maps.app.goo.gl/sJRwS5QPurzcw3aE8?g...ps.preview.copy

This post has been edited by nasty: 20 Jul 2024, 10:19


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 21 Jul 2024, 22:42
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.049
Joined: 29 May 06




QUOTE(nasty @ 19 Jul 2024, 20:45)
Soupes de poissons
Tartes flambees ( specialitate alsaciană)
Choucroute              - “ -
Vânat: cerb, mistreț, iepure
Foie gras de canard


Din cele de mai sus am incercat doar Tartes flambees [in Haut Rhin se numesc Flamenkuche, pe scurt Flams] si Choucroute [varza murata], adica varianta frantuzeasca a germanei Sauerkraut, pe care francezii au reusit sa o strice.

Dulciurile intr-adevar au fost foarte bune, mai ales cele de la cofetariile mici din satele neturistice.

Detalii in povestea turei.

===========================================

Duminica, 09.06.2024 - Partea a II-a
Mulhouse - Saint Louis [cu trenul] - Basel [CH] - Weil am Rhein [D] - Kembs [F] - Mulhouse
52 km

Trenul pendul si push-pull care merge intre Strasbourg si Basel. Noi l-am luat doar o statie, de la Mulhouse la Saint Louis.

01.jpg ( Size: 412.57k ) Number of downloads: 31


Pendul, adica se plimba aproape tot timpul intre cele doua capete orase. Am vazut asta cand am ajuns prima data la Strasbourg, cand la capat de linei deja erau multi calatori care asteptau sa urce in tren.

Push-pull, adica exista un post de conducere la capatul ultimului vagon, astfel incat locomotiva poate trage sau impinge trenul. In poza de mai sus, locomotiva este la coada trenului, comparativ cu directia de mers.

Bicicletele in tren.

02.jpg ( Size: 512.31k ) Number of downloads: 32


In mod normal se pot transporta doua biciclete per vagon

03.jpg ( Size: 261.94k ) Number of downloads: 31


insa nu a fost o problema, deoarece distanta Mulhouse - Saint Louis trenul o parcurge in 13 minunte, pentru ca merge cu aproape 200 km/h.

04.jpg ( Size: 180.31k ) Number of downloads: 31


Gara din Saint Louis.

05.jpg ( Size: 299.73k ) Number of downloads: 28


Aglomerarea Saint Louis, taramul viitorului [daca franceza mea de balta este corecta].

06.jpg ( Size: 245.89k ) Number of downloads: 25


N-am inteles ce reprezinta monumentul din fata garii.

07.jpg ( Size: 331.16k ) Number of downloads: 32


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 22 Jul 2024, 20:50
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.412
Joined: 3 January 05




sofer7.gif
Fain!


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 23 Jul 2024, 22:03
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.049
Joined: 29 May 06




@nasty
Mersi.

==========================================

Duminica, 09.06.2024 - Partea a III-a
Mulhouse - Saint Louis [cu trenul] - Basel [CH] - Weil am Rhein [D] - Kembs [F] - Mulhouse
52 km

Statia de autobuz "Frontiera" din Saint Louis

01.jpg ( Size: 386.99k ) Number of downloads: 25


si frontiera dintre Franta si Elvetia, dintre Saint Louis si Basel.

02.jpg ( Size: 359.06k ) Number of downloads: 30


Intrarea in Basel si in Elvetia.

03.jpg ( Size: 439.72k ) Number of downloads: 27


Intrarea in Franta, vazuta dinspre Elvetia.

04.jpg ( Size: 440.43k ) Number of downloads: 26


Dupa cum se poate observa, se trece fara nicio problema din Franta [UE] in Elvetia [non-UE, adica date mobile inchise la telefon], fara nicio oprire, fara niciun control, fara ... Cum spuneam cateva postari mai sus, acum 25 de ani nici macar nu visam la asta, ci ne agatam de gardurile ambasadelor pentru o viza.

Trenul in care ne-am urcat la Mulhouse mergea pana la Basel, insa pentru senzatia asta placuta de trecere a unei frontiere care nu mai exista am coborat la Saint Louis.

Tramvai Stader Tango.

05.jpg ( Size: 308.09k ) Number of downloads: 28


Motivul pentru care am venit la Basel.

06.jpg ( Size: 246.11k ) Number of downloads: 26
07.jpg ( Size: 232.17k ) Number of downloads: 24


Plus ca a fost prima data cand am votat in strainatate.

08.jpg ( Size: 172.89k ) Number of downloads: 27


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 24 Jul 2024, 06:29
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.412
Joined: 3 January 05




Așteptăm partea cea mai interesantă
sofer7.gif


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 24 Jul 2024, 21:19
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.049
Joined: 29 May 06




@nasty
Care este partea cea mai interesanta?

======================================

Duminica, 09.06.2024 - Partea a IV-a
Mulhouse - Saint Louis [cu trenul] - Basel [CH] - Weil am Rhein [D] - Kembs [F] - Mulhouse
52 km

Primul contact vizual cu Rinul, fluviu pe care doream de foarte mult timp sa il vad. Amonte

01.jpg ( Size: 307.75k ) Number of downloads: 29


si aval.

02.jpg ( Size: 290.01k ) Number of downloads: 27


Curentul pare ca este foarte puternic pe Rin in Basel. Vasul asta mergea spre amonte

03.jpg ( Size: 172.38k ) Number of downloads: 27


desi nu se vede bine cablul in poza, remorcherul chiar trage vasul spre amonte.

04.jpg ( Size: 260.27k ) Number of downloads: 28


Am coborat pana la Rin, am bagat mana in apa, era cam rece.

05.jpg ( Size: 439.03k ) Number of downloads: 28


Barci cu care se navigheaza sportiv pe Rin

06.jpg ( Size: 329.81k ) Number of downloads: 25


si modalitatea de vaslire [daca asta o fi denumirea corecta].

07.jpg ( Size: 399.97k ) Number of downloads: 24


Probabil clubul de vaslit .

07a.jpg ( Size: 514.55k ) Number of downloads: 25


Exista chiar dusuri pe malul Rinului

08.jpg ( Size: 297.74k ) Number of downloads: 25


cu interdictia de a folosi sampon sau fel de dus, pentru ca apa de la dus se duce direct in Rin.

09.jpg ( Size: 193.57k ) Number of downloads: 24


Varianta elvetiana de brudina de pe Rin.

10.jpg ( Size: 211.57k ) Number of downloads: 24


Brudina este vasul care culiseaza pe un cabul dispus perpendicular pe cursul de apa, folosind doar forta curentului. Din care stiu, inca mai exista in RO nistre brudine, pe cursul inferior al Muresului.

Pompierii fluviali.

11.jpg ( Size: 303.05k ) Number of downloads: 26


Pare ca se poate face baie in Rin, insa cu respectarea unor reguli.

12.jpg ( Size: 261.24k ) Number of downloads: 27


Faleza Rinului.

13.jpg ( Size: 282.42k ) Number of downloads: 27


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 24 Jul 2024, 22:58
Post #23


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.791
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Ai vazut si baietii care se dau pe Rin cu camera de tractor? E un fel de sport national la Basel…


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
MB GLA 200
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 25 Jul 2024, 19:26
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.049
Joined: 29 May 06




@b06fcn
Nu i-am vazut, insa pare foarte tare ceea ce fac baietii aia cu camera de tractor.

=====================================

Duminica, 09.06.2024 - Partea a V-a
Mulhouse - Saint Louis [cu trenul] - Basel [CH] - Weil am Rhein [D] - Kembs [F] - Mulhouse
52 km

Biserica Elisabethen, initial protestanta.

01.jpg ( Size: 463.34k ) Number of downloads: 22
02.jpg ( Size: 448.58k ) Number of downloads: 18
03.jpg ( Size: 493.87k ) Number of downloads: 15


Intr-un colt din biserica.

04.jpg ( Size: 366.22k ) Number of downloads: 19


Am spus initial protestanta pentru ca azi biserica nu mai indeplineste strict o functie religiosa, ci una sociala, in sensul ca biserica se poate transforma, contra-cost, inclusiv in carciuma.

05.jpg ( Size: 588.57k ) Number of downloads: 18


Din cate stiu, sunt si alte biserici din vestul Europei care au fost transformate in carciuma, sala de conferinte sau hotel din motiv de diminuare a numarului enoriasilor si implicit lipsa fondurile necesare pentru intretinerea cladirii bisericii

Toaleta publica pentru barbati, doar pentru pipi.

06.jpg ( Size: 357.12k ) Number of downloads: 24


Graffiti Bentley.

07.jpg ( Size: 232.17k ) Number of downloads: 24


Liniile de tramvai au 1000 mm ecartament.

08.jpg ( Size: 356.04k ) Number of downloads: 24


Pauza de masa la o terasa cu autoservire de pe malul Rinului. Preturile sunt in Franci elvetieni, insa se poate plati fara nicio problema si in Euro, conversia se face de 1 la 1 [desi Francul este cu foarte putin mai puternic ca Euro].

09.jpg ( Size: 389.31k ) Number of downloads: 26


Pizza de 26 de Franci / Euro

10.jpg ( Size: 415.03k ) Number of downloads: 25


si berea de 8,60 Franci / Euro.

11.jpg ( Size: 228.13k ) Number of downloads: 21


De soricaria asta care piuie cand mancarea [deja platit] este gata stiam de la o carciuma din Bucuresti, care la fel ca si terasa din Basel, nu are chelneri.

12.jpg ( Size: 272.44k ) Number of downloads: 18


Insa de jetoane [2 Franci / Euro] bucata nu stiam.

13.jpg ( Size: 207.98k ) Number of downloads: 20


Scopul jetonului era sa duci inapoi la bar sticla sau paharul si sa incasezi contravaloarea jetonului.

Podeau de la toaleta terasei.

14.jpg ( Size: 472.65k ) Number of downloads: 24


Remorcherul de pe Rin era la treaba, mergea spre aval ca sa preia un vas si sa-l ajunte sa mearga spre amonte.

15.jpg ( Size: 314.98k ) Number of downloads: 28


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 25 Jul 2024, 19:37
Post #25


fan Dacia


Group: Members
Posts: 20.493
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Jetoanele alea erau si la Munchen in 2014 parca la beergardens. Dar atunci parca erau 1 euro... Desi cred ca o halba costa mai mult smile.gif


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 25 Jul 2024, 20:15
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.412
Joined: 3 January 05




QUOTE(gibonu @ 24 Jul 2024, 21:19)
@nasty
Care este partea cea mai interesanta?

=====================================


E o supoziție la ceea ce probabil că ai vizitat și vei posta, pt ca Alsacia are foarte multe lucruri interesante!
Să vedem continuarea și confirmarea….

This post has been edited by nasty: 26 Jul 2024, 16:01


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 29 Jul 2024, 22:39
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.049
Joined: 29 May 06




@einstein1984
Cred ca jetonul era ca se se asigure cei din carciuma ca duci inapoi la bar halba / paharul. Daca o / il spargei, cred ca il plateai de nou.

@nasty
Timp sa fie. Ca marfa de expus am gramada.

============================================

Duminica, 09.06.2024 - Partea a VI-a
Mulhouse - Saint Louis [cu trenul] - Basel [CH] - Weil am Rhein [D] - Kembs [F] - Mulhouse
52 km

Spre Weil am Rhein si Mulhouse pe Eurovelo 6.

01.jpg ( Size: 450.61k ) Number of downloads: 17


Cine a spus ca nu crestea palmierul in Elvetia?

02.jpg ( Size: 435.55k ) Number of downloads: 19


Mi-a placut ideea elvetienilor cu ferasta total culisanta.

03.jpg ( Size: 318.38k ) Number of downloads: 22


Muzeul Portului din Basel.

04.jpg ( Size: 384.69k ) Number of downloads: 21


Este un muzeul foarte interesant despre navigatia fluviala, insa din pacate nu am apucat sa-l vedem.

Modalitate de parcare in periferia Baselului.

05.jpg ( Size: 381.86k ) Number of downloads: 28


In cazul in care nu s-a observat din poza, cel care doreste sa mearga cu masina prin zona trebuie sa faca un slalom, la propriu, printre masinile parcate legal [si probabil pe bani] pe strada.

Intrarea in Germania, adica trecerea din Basel in Weil am Rhein.

06.jpg ( Size: 351.19k ) Number of downloads: 24


In poza de mai sus se obseva si un tramvai care circula intre Elvetia si Germania. Noi in RO pana acum n-am reusit sa avem un tramvai care sa circule intre Bucuresti si localitatile invecinate din Ilfov.

Pasarela celor trei tari [Elvetia, Franta si Germania] desi este amplasata intre Germania si Franta.

07.jpg ( Size: 318.94k ) Number of downloads: 22
08.jpg ( Size: 339.17k ) Number of downloads: 20


Rinul, spre aval, vazut de pe pasarela.

09.jpg ( Size: 250.91k ) Number of downloads: 19


Continuam alergarea prin Germania, pe o pista de biciclete complet separata de sosea.

10.jpg ( Size: 580.06k ) Number of downloads: 22


Armata [germana] e cu noi.

11.jpg ( Size: 389.68k ) Number of downloads: 22


Mi-ar fi placut sa vad camionul miliar si din fata, insa mi-a fost rusine sa sar gardul si sa ma alege nemtii.

Inainte de a ne intoarce in Franta, am incercat "rafinata" bucatarie germana, intr-o carciuma din padure. Nu ma asteptam la mare lucru, insa ceea ce am primit a fost mult sub standardele mele culinare care oricum nu sunt prea ridicate.

In germana se numeste "Wurstsalat mit Kase" [Salata de carnati cu branza], 9.80 Euro.

12.jpg ( Size: 543.26k ) Number of downloads: 24


In realitate mancarea asta contine un fel de cremvusit taiati in felii subtiri, combinati cu cateva bucati de cascaval, niste legume puse acolo cu mare economie iar totul este stropit din besug cu otel. Pe scurt, cea mai obosita saorma din RO este mancare cu stele Michelin comparativ cu terciul asta german. Cu toate astea, terciul a fost relativ bun, am mancat si jumatate din portia doamnei.

Bogdan si luat ceva care se numea "Ochsenmaulsalat" [cica s-ar traduce obraji de vita].

13.jpg ( Size: 574.9k ) Number of downloads: 27


Din asta chiar nu am avut tupeu sa gust.

Servirea era facuta de o domna de vrep 70 de ani, care ne-a spus ca nu stie franceza, desi Franta era la 150 de metri de carciuma ei. In aceiasi idee, am inteles ca nici elvetienii din Basel [Elvetia germana] nu halesc limba franceza si ca se simt foarte lezati daca li se vorbeste in franceza.

De la Basel veneam si spre Kembs mergeam [fara intentia de rima].

14.jpg ( Size: 307.79k ) Number of downloads: 31


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 30 Jul 2024, 13:42
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.412
Joined: 3 January 05




Pista de biciclete prin pădure e fantastică!
Pe cànd pe la noi o pistă pe malurile lacurilor din București și una pànă la Snagov cu un tur complet al lacului prin proprietățile ilegale de pe maluri?


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 30 Jul 2024, 21:56
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.049
Joined: 29 May 06




@nasty
Vezi prima data cati km de piste de biciclete sunt azi in Bucuresti, intamplator capitala in UE.

==================================

Duminica, 09.06.2024 - Partea a VII-a
Mulhouse - Saint Louis [cu trenul] - Basel [CH] - Weil am Rhein [D] - Kembs [F] - Mulhouse
52 km

Intrarea in Franta se face pe barajul EDF [Electricite de France] de la Kembs.

01.jpg ( Size: 388.11k ) Number of downloads: 21


Trecere pe baraj poate fi oprita oricand din motive de securitate.

02.jpg ( Size: 306.51k ) Number of downloads: 22


Barajul vazut putin din aval.

03.jpg ( Size: 296.22k ) Number of downloads: 20
04.jpg ( Size: 346.63k ) Number of downloads: 17


Si o poza IO - LA.

05.jpg ( Size: 603.01k ) Number of downloads: 20


Drumul de pe baraj.

06.jpg ( Size: 353.31k ) Number of downloads: 20


Dupa ce am traversat barajul am ajuns pe ceea ce se numeste Ile du Rhin, adica o insula formata intre Rinul propriu-zis [in est, spre Germania] si Grand Canal d'Alsace [in vest, spre Franta].

Grand Canal d'Alsace este un canal navigabil paralel cu Rinul, in intregime pe teritoriul Frantei, in lungime de 50 km, intre Kembs si undeva langa Neuf Brisach.

Atat pe insula, cat si in Franta [peste canal] este o rezervatia naturala numita Petit Camargue Alsacienne

07.jpg ( Size: 465.3k ) Number of downloads: 18


care [daca am inteles bine] este un fel de semi mlastina.

08.jpg ( Size: 570.98k ) Number of downloads: 19


Drumul care merge de-a lungul Grand Canal d'Alsace

09.jpg ( Size: 298.19k ) Number of downloads: 18


inchis circulatiei auto, pe care au prioritate vehicule de le EDF.

10.jpg ( Size: 570.36k ) Number of downloads: 20


Foisoare, ideale pentru biciclisti in caz de ploaie.

11.jpg ( Size: 579.6k ) Number of downloads: 22


Tot pentru biciclisti, atentia la detalii sub forma de suporti pentru sprijit bicicleta, plasati intre banca si cosul de gunoi.

12.jpg ( Size: 609.21k ) Number of downloads: 22


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 31 Jul 2024, 15:28
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.412
Joined: 3 January 05




În Buc avem o mulțime de km în stadiul de SF!
La Tmișoara cică vor ajunge ( poate au ajuns) cu pista pe lângă Bega, până la granița cu Serbia și peste.

Asta a propos de granița F cu D și CH!

This post has been edited by nasty: 31 Jul 2024, 15:29


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


3 User(s) are reading this topic (3 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th September 2024 - 15:40
Forum Renault